05
May

Tozumaz Beton ;  Malzeme içindeki toz partiküllerinin hidrostatik basınçla betondaki gözeneklerden yüzeye itilmesidir bunun sonucunda bu malzemenin tozuması meydana gelir.

Zamanla bütün betonlardaki yüzeler tozumaya maruz kalırlar, dayanımı fazla olan bu malzeme, tozumaz diye bir durum yoktur ,evet dayanımı az olan beton, dayanımı fazla olan betona göre daha fazla tozlanma yapabilir ancak yapısı,betonların sınıfı, dayanımı ne olursa olsun her ürün tozumalar yapar.

Firmamız betonları aşındırma makine ve ekipmanları ile betonda tozlanma uygulaması yaparken betonun üzerindeki bozuk kısım kazınıp temizlenir ve betonu eski,stresli,parçalanmış ufalanmış kısımdan kurtarılır ve nefes alan temiz bir betonarme elde edilir.

Bilindiği üzere betonarme yüzeyindeki gözenekler bir diğer deyişle porlar açılmış olur ve lityum slika hidrat içerikli (Crete colors) tozumazlık kimyasalları yüzeye uygulandığında bu gözeneklere penetre olarak betonun yapısında bulunan CaOH (kalsiyum hidroksit) ile reaksiyona girer.

Üç boyutlu ‘Kalsiyum silika hidrat’ bileşiğini oluşturur ki bu yapı üç boyutlu olmasından mütevellit kolay kolay parçalanmayan sağlam bir bileşendir ve betona ömürlük bir mukavemet ve aşınma dayanımı kazandırır.

Böylesine sağlam, sanki bir elmas sertliğine kavuşan betonu aynı zamanda gözeneklere bu kimyasalların penetre olması ile toz partikülleri yüzeye itilememekte ve dolayısıyla tozuma yani betonda tozma olmamaktadır ve bu betonlara artık tozlanmaz beton denmektedir.

Eski teknoloji (epoksi ,cila vb )uygulamalar betona hava aldırmaz zamanla nem ve bakteriyel bir ortam oluşur ki bu sağlık açısından çok önemlidir halbuki betonun tozlamazlık betona nefes aldırır ve yüzeyde bakteriyel bir ortam asla oluşmaz.

Eski beton zeminlerin gözeneklerini açmak ve kiri uzaklaştırmak için bir kaç basamak silim işlemi yapıldıktan sonra lityum içerikli sıvı yüzey sertleştirici kullanılması beton zeminin tozumasını tamamen engeller.

Parlatma basamakları beton zeminin darbe dayanımını ve sağlamlığını arttırır, estetik olarak çok daha güzel görünmesini sağlar. Beton tozlanmasını uzun vadede engellemeye katkıda bulunur.Tags: , , ,